Self-publishing, czyli wydawanie własnych dzieł bez pośrednictwa tradycyjnych wydawnictw, stało się fenomenem współczesnego rynku książki. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii, autorzy zyskali nowe możliwości dotarcia do czytelników, obejścia tradycyjnych kanałów dystrybucji oraz kontrolowania pełnego procesu publikacji. Self-publishing nie tylko zdobył popularność doświadczonych pisarzy, ale również przyciąga uwagę debiutujących autorów. Niestety, podczas wydania pierwszej publikacji, łatwo o pomyłkę czy błąd. Trzy najczęstsze elementy wydania książki, o których zapomina większość autorów, to: pozyskanie ISBN, blurb oraz korekta na składzie.
#1 Numer ISBN
Kiedy wydajemy książkę z wydawnictwem, to wydawca odpowiedzialny jest za szereg obowiązków, takich jak choćby pozyskanie numeru ISBN dla publikacji. Nic dziwnego, że podczas samodzielnego wydania autor może nie mieć świadomości, które zadania należy samodzielnie wykonać. Doświadczenie pokazuje, że często zapomina się o numerze ISBN. Jest to indywidualny numer nadawany każdej publikacji, służący do jej identyfikacji. Co ważne, otrzymuje się go za darmo, należy jedynie złożyć wniosek. Wydawca (w przypadku self-publishingu jest nim najczęściej autor) otrzymuje pulę 10 numerów, z których może korzystać. Więcej informacji znajduje się pod linkiem.
Uwaga! Kiedy nie trzeba dodać do publikacji ISBN-u? Wyłącznie w sytuacji, jeśli książka ma postać jedynie elektroniczną (e-book) i jest sprzedawana przez własny kanał dystrybucji (np. stronę www). Jeśli natomiast w przyszłości planujemy sprzedawać książkę również w Empiku lub innych księgarniach, wtedy musimy ISBN pozyskać.
#2 Blurb, czyli tekst na okładkę
Marząc o własnej publikacji, często zastanawiamy się, co znajdzie się na okładce, jaki będzie miała tytuł czy jakie zdjęcie wybierzemy. Mało kto jednak pamięta, że książka ma też tylną okładkę… Znajduje się na niej tzw. blurb. Najczęściej jest to recenzja lub opis (streszczenie, opis marketingowy itp.). Ma on za zadanie przedstawić w dobrym świetle książkę, zachęcając czytelnika do zakupu. Pamiętajmy, że okładka (z przodu i tyłu) przykuwa uwagę czytelnika, kiedy np. bierze ją do ręki w księgarni.
Uwaga! Nie można zapominać, że książka może mieć również tzw. skrzydełka. Umieszcza się na nich najczęściej biogram autora, czasem także cenę lub recenzje (jeśli jest ich więcej).
#3 Korekta na składzie z rewizją
Korekta na składzie to element, o którym absolutnie nie można zapominać! O ile o tym, że książka musi przejść redakcję i korektę, pamięta większość autorów, o tyle korekta na składzie bywa pomijana. Tymczasem na etapie składu mogło pojawić się sporo błędów edycji (złe dzielenie wyrazów, wdowy i bękarty itp.). Jest to całkowicie naturalne. Ostatni etap pracy nad książką odbywa się w następującej kolejności:
- składacz/grafik łamie tekst,
- korektor robi korektę na składzie (nanosząc komentarze i poprawki na PDF),
- grafik nanosi poprawki,
- korektor sprawdza naniesione poprawki (jest to tzw. rewizja),
- w razie brakujących poprawek, książka ponownie wraca do grafika.
Jeśli potrzebujesz wsparcia w korekcie lub redakcji tekstu – skontaktuj się z nami!