fbpx

Self-publishing to model wydawniczy, w którym wydajesz publikację sam, bez pomocy wydawnictwa. Daje autorom pełną kontrolę nad ich dziełami, ale wymaga również od nich większej odpowiedzialności i samodyscypliny w kwestiach związanych np. z redakcją, projektowaniem. Jeśli zastanawiasz się, czym jest self-publishing, przeczytaj poniższy artykuł!

Self-publishing – co to jest?

W tym modelu autor sam odpowiada za przygotowanie i publikację swojego dzieła. W tym redakcję, projekt okładki, marketing, dystrybucję i sprzedaż.

Dzięki internetowi i nowoczesnym technologiom self-publishing stał się łatwiejszy i bardziej dostępny dla każdego autora, który chce wydać swoją pracę na własny rachunek. Możliwe jest publikowanie zarówno w formie drukowanej, jak i cyfrowej, a sprzedaż może odbywać się przez różne platformy online.

Czy każdy może wydać książkę?

Tak, w teorii każdy może wydać książkę dzięki self-publishingowi. Jednakże, warto pamiętać, że samodzielne wydanie książki wymaga od autora dużo pracy, czasu i środków finansowych, aby zrealizować projekt na odpowiednim poziomie.

Jeśli autor chce wydać profesjonalną książkę, musi zadbać o kilka kwestii, takich jak redakcja, projekt okładki, korekta, skład i wiele innych. W związku z tym, samodzielne wydanie książki może okazać się trudne i kosztowne dla osób bez odpowiedniego doświadczenia i zasobów.

Co sprawia, że self-publishing to atrakcyjne rozwiązanie?

  • Większa swoboda i brak kompromisów niż w przypadku współpracy z wydawnictwem;
  • Ponosisz koszty wydania, ale nie dzielisz się zyskiem ze sprzedaży;
  • Masz wyłączne prawa majątkowe do tekstu. Oznacza to, że w przyszłości możesz go dowolnie przerabiać, np. uzupełnić i wydawać ponownie itd.

Potrzebujesz wsparcia w procesie wydawniczym? Skontaktuj się z nami!