fbpx

Współpraca z wydawnictwem nie jest już od dawna jedyną możliwością, aby wydać własną książkę. Coraz modniejszy staje się model self-publishingu. Jakie są etapy pracy nad książką? To pytanie, które z pewnością zadaje sobie każdy autor, który staje przed trudnym zadaniem, jakim jest samodzielne wydanie dzieła.

Jak wydać książkę – etapy pracy nad książką

Proces wydawania książki w każdym wydawnictwie jest skomplikowany i składa się z kilku etapów. Każdy z nich jest równie ważny i nie może zostać pominięty, ponieważ może to prowadzić do niepotrzebnych błędów i niedociągnięć. Poniżej przedstawimy proces wydawania książki, który – w uproszczeniu – składa się z czterech etapów.

Redakcja

Pierwszy etap pracy nad książką to redakcja. Na tym etapie redaktor czyta książkę po raz pierwszy i skupia się na takich elementach jak: język, stylistyka, struktura i spójność narracji. Redaktor ma za zadanie wskazać autorowi ewentualne niedociągnięcia i sugestie, które pomogą ulepszyć treść książki.

Korekta językowa

Kolejny etap to korekta językowa. Korektor dokonuje tzw. drugiego czytania dopiero po zaakceptowaniu redakcji przez autora. Zwraca uwagę przede wszystkim na błędy językowe, literówki, formatowanie. Po korekcie tekst przybiera finalny wygląd i może zostać oddany w ręce grafika.

Skład graficzny

Kolejnym etapem jest więc skład graficzny, obejmujący również przygotowanie do druku i zaprojektowanie okładki. Grafik nadaje książce odpowiednią oprawę wizualną. Oczywiście w zależności od tematu, książka może być wyposażona w grafiki, ilustracje, zdjęcia, tabele czy inne elementy. Może mieć również minimalistyczny charakter i zawierać sam tekst.

Korekta na składzie

To już trzecie i ostatnie czytanie. Korektor sprawdza, czy na etapie składu nie pojawiły się jakieś edycyjne błędy. Jeśli poprzednie czytania przepuściły literówkę itp., z pewnością ją także wyłapie. Po korekcie na składzie grafik nanosi zmiany na książkę, a korektor robi tzw. rewizją, czyli te zmiany sprawdza.

Potrzebujesz wsparcia w procesie wydania książki?

Sprawdź naszą dedykowaną ofertę i skontaktuj się z nami!