Canva to popularny program do tworzenia materiałów graficznych. Bez wątpienia jest to dobry sposób na tworzenie materiałów reklamowych, postów na social media czy też nieskomplikowanych e-booków. Czy jednak można legalnie wykorzystywać grafiki z Canvy do użytku komercyjnego?
Czym jest Canva i jakie możliwości daje?
Canva.com umożliwia wykorzystywanie elementów z bazy, a następnie dostosowywanie ich do własnych potrzeb. Program dostępny jest zarówno w wersji damorwej, jak i PRO – płatnej. Ta druga oferuje szerszą gamę zdjęć stockowych czy też różnego rodzaju dodatkowe funkcjonalności, jak np.:
- usuwanie tła ze zdjęcia,
- dodatkowe elementy animacji,
- publikowanie postów na social mediach,
- większy wybór mock-upów itp.
Canva a wykorzystanie komercyjne
Dokumentem, który określa zasady korzystania z Canvy, jest licencja (umowa licencyjna), dostępna na portalu pod tym linkiem. Zgodnie z nią, możesz korzystać z udostępnianych w programie zdjęć i grafik na swój użytek. Albo tych umieszczanych w bazie darmowej, albo po opłaceniu wersji PRO. Istnieją jednak wyjątki przy korzystaniu z Canvy do celów komercyjnych. Przykładem może być:
- Sprzedaż produktu (np. plakatu) zawierającego w całości jedno niezmienione zdjęcie pochodzące z programu Canva;
- Wykorzystywanie logo firmy pochodzącego z szablonów Canvy. Jest to zabronione, ponieważ logo musi być indywidualnym znakiem marki, a w przypadku korzystania z szablonu, istnieje ryzyko, że kilka marek będzie identyfikowało się za pomocą tego samego znaku.
Grafiki z Canvy – jak je tworzyć, aby było to legalne?
Podsumowując, tworząc grafiki z Canvy, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze – traktujmy zawarte w programie materiały nie jako gotowe dzieła, ale jako elementy do wykorzystania. O ile tworzenie kolażu wykorzystującego fragment zdjęcia, grafikę czy kształt ma charakter twórczy, o tyle wydruk fotografii z Canvy bez żadnej zmiany – już nie.
Po drugie, starajmy się ograniczyć korzystanie z gotowych wzorców i szablonów. Traktujmy je jako inspirację, a nie „gotowiec”. Logo zaprojektowane z koła, gradientu, elementu graficznego i tekstu będzie stanowiło autorski znak o indywidualnych cechach. Natomiast gotowe logo pobrane z Canvy nie zagwarantuje oryginalności.
Po trzecie – jeśli nie jesteśmy pewni, sprawdzajmy w licencji. Warto upewnić się np. co do zdjęć zawierających twarze ludzi. Oczywiście co do zasady, zdjęcia zawarte w bazie Canvy powinny być pewne pod kądem RODO.
Więcej praktycznych informacji na tematy związane z grafiką i reklamą, znajdziesz tutaj.