W dobie cyfrowej, pisarstwo stało się dostępne dla każdego. „Jak napisać własną książkę” to pytanie, które nurtuje wiele osób. W tym przewodniku pokażemy Ci krok po kroku, jak przekształcić swoją pasję w publikację.
Przygotowanie do pisania i tworzenie konspektu
Pisanie książki to daleka podróż. Pierwszym krokiem jest określenie tematu, który Cię interesuje. To właśnie od Twojego pomysłu zaczyna się cała przygoda. Czy to fikcja, czy non-fiction, ważne jest, by mieć jasno zdefiniowany cel i rozumieć swoją grupę docelową.
Planowanie struktury książki to z kolei jak budowanie fundamentu domu. Zastanów się, jakie kluczowe punkty chcesz opisać i zorganizuj je w logiczny sposób. W przypadku fikcji, skup się na rozwoju postaci i budowaniu fabuły, aby czytelnik był zaangażowany od pierwszej do ostatniej strony. W przypadku np. autobiografii rozpisz poszczególne wydarzenia i umieść je na osi czasu. Miej na uwadze, że choć Ty znasz tę historię doskonale, czytelnik może zgubić się w gąszczu postaci, dat i faktów. Pisz cały czas z myślą o swoim modelowym czytelniku.
Brak weny… i co dalej?
Brak weny to problem, z którym zmaga się większość twórców. Niekoniecznie musi on jednak oznaczać, że Twoja książka nie ujrzy światła dziennego. Ważne jest, aby pisać pomimo braku natchnienia. Tu przyda się strumień świadomości, journaling czy burza mózgów. Pisz cokolwiek, nawet jeśli miałoby to później pójść do kosza. Pisanie książki wymaga dyscypliny. Ustal sobie codzienny cel liczby słów i trzymaj się go.
Rozwój własnego stylu pisarskiego jest tak naprawdę kluczowy, aby udało się ukończyć projekt. Czytając dzieła innych twórców czy stosując metodę strumienia świadomości, możesz wzbogacić słownictwo i rozwinąć kreatywność. Przy tworzeniu dialogów zwróć uwagę na autentyczność i naturalność rozmów między postaciami. Sięgaj chętnie po metafory i rozbudowane opisy.
Redakcja i korekta
Po napisaniu pierwszego szkicu, czas na redakcję. Pamiętaj, że Twoja książka będzie jeszcze wielokrotnie poprawiana przed publikacją. Nie powinno Cię to jednak zniechęcić. Czytaj swoje dzieło krytycznie i nie bój się dokonywać zmian, poproś też o wsparcie kilka osób, tzw. beta readerów. Niezbędne będzie również oddanie książki w ręce profesjonalnego korektora i redaktora. Zwrócą oni uwagę na poprawność językową, stylistyczną czy logiczną.
Potrzebujesz wsparcia?