fbpx

Jeśli napisałeś książkę lub e-booka, z pewnością wiesz, że przed publikacją tekst wymaga redakcji i korekty. Zanim książka trafi na sklepowe półki, swoją pracę nad nią musi wykonać nie tylko grafik i redaktor, ale również właśnie korektor. Zobacz, na czym polega korekta książek i kiedy warto udać się do korektora.

Czym jest korekta książek?

Korekta to dokładne sprawdzenie, czy tekst nie zawiera błędów, np. ortograficznych, interpunkcyjnych, składniowych czy stylistycznych. Korektor książki to osoba, która przykłada uwagę zwłaszcza do poprawności językowej oraz do formatowania.

Etapy pracy nad książką

W wydawnictwach popularną praktyką jest to, że każda książka przechodzi przez kolejne etapy:

  • redakcja merytoryczna – to pierwsze czytanie; redaktor merytoryczny może ingerować w treść i proponować autorowi lepsze rozwiązania,
  • redakcja techniczna – to poprawa budowy książki, pod kątem formalnym, strukturalnym,
  • korekta językowa – sprawdzenie tekstu pod kątem językowym, poprawa błędów,
  • korekta na składzie – korekta gotowego składu (nanoszona jest na PDF w formie komentarzy),
  • rewizja – to ostateczne sprawdzenie, czy wszystkie zmiany zostały naniesione.

Na co zwraca uwagę korektor?

Jak wynika z powyższej listy, korektor nie jest pierwszą osobą, która czyta dany tekst. Najczęściej dostaje go już po wykonanej redakcji. Zazwyczaj redaktor i korektor to dwie inne osoby. Sprawdzają po sobie tekst, dzięki czemu szansa na to, że zostaną wyłapane wszystkie błędy, zwiększa się.

Korektor zwraca uwagę przede wszystkim na poprawność językową. Nie ingeruje w treść / merytorykę. Stara się również nie zmieniać za bardzo stylu autora. Wszelkiego rodzaju błędy logiczne i merytoryczne powinny zostać wyłapane już wcześniej, na etapie redakcji.

Korekta książek – podsumowanie

Kto powinien udać się do korektora? Odpowiedź jest prosta! Każdy, kto jest zainteresowany wydaniem książki czy innej publikacji. Dzięki pomocy korektora, zdobędziesz pewność, że Twój tekst jest wolny od błędów. Jeśli potrzebujesz wsparcia – skontaktuj się z nami!

Zamawiam bezpłatną wycenę korekty książki!