fbpx

Nawet najciekawsze teksty i najpiękniejsze grafiki pozostaną nieznane szerszemu gronu odbiorców, jeśli nie zadbasz o… pozycjonowanie. Czyli, mówiąc innymi słowy, jeśli algorytm Google całkowicie pominie Twoją stronę, wyrzucając wyniki wyszukiwania. Zobacz, jak działa pozycjonowanie i dlaczego właściwie jest tak ważne!

Jak działa pozycjonowanie?

Statystyczny Kowalski, który szuka produktu lub usługi w sieci, zacznie od wyszukiwarki internetowej. Wpisze proste hasło, będące jego pierwszym skojarzeniem z poszukiwaną usługą (np. „dentysta Poznań”) i ze wszystkich wyników wyszukiwania najprawdopodobniej wybierze tego dentystę, który pojawi się na pierwszej stronie wyników, najlepiej w jak najwyższej pozycji. Na dalsze podstrony wyszukiwarki nawet nie zajrzy. Oczywiście, zanim umówi się na wizytę, sprawdzi jeszcze opinie klientów oraz być może zapozna się z cennikiem, jednak nie zmienia to faktu, że nawet jeśli na Twojej stronie znalazłby tańsze usługi i jeszcze bardziej zadowolonych klientów… to nic z tego, skoro nawet na nią nie trafi!

Chcąc wskoczyć na wyższą pozycję wyszukiwarki, masz dwie opcje do wyboru. Możesz albo skorzystać z reklamy płatnej – jest to rozwiązanie szybkie, ale jednak krótkotrwałe – albo zadbać o pozycjonowanie strony, czyli jej widoczność w wynikach organicznych (jeśli interesuje Cię ten temat, zobacz też nasz artykuł, w którym porównujemy SEO, SEM i PPC).

Zastanów się, na którą stronę chcesz trafić?

Zróbmy prostą analogię do nieco starszego medium, jakim są gazety drukowane. Czy wiesz, za którą stronę gazety musiałbyś zapłacić najwięcej, gdybyś chciał umieścić na niej swoją reklamę? Oczywiście za trzecią, a następnie piątą i ostatnią! Dlaczego? Cena wynika ze stylu czytania. Czytelnik otwiera gazetę i jego wzrok od razu trafia na pierwszą rozkładówkę po prawej stronie (a więc stronę trzecią, a nie drugą). Następnie przewraca stronę i ląduje wzrokiem… znów na prawo (czyli stronę piątą). Ostatnią stronę widzi natomiast nawet bez rozkładania – np. wtedy, gdy odkłada gazetę na stół, okładką do dołu.

Podobnie jest z Twoją pozycją w Google, choć tutaj sprawa jest nieco prostsza. Nie musimy bowiem skakać przez strony, a jedynie „przeskrolować” w dół.

Pamiętaj jednak, że zasady SEO nie przyniosą Ci żadnych efektów, jeśli Twoje teksty nie będą wartościowe dla czytelników. Dobrze wypozycjonowana strona internetowa zawierająca słabe merytorycznie artykuły pisane tylko dla słów kluczowych, może i sprawi, że zaglądną na nią czytelnicy, ale na pewno na niej nie zostaną dłużej i nie będą na nią chętnie wracać.

Podsumowując, dzięki dobremu pozycjonowaniu:

  • stajesz się widoczny w wyszukiwarce Google,
  • zwiększasz ruch na stronie,
  • otwierasz się na większą liczbę klientów,
  • zwiększasz sprzedaż.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnych tekstów SEO, zajrzyj do naszej oferty! A jeśli chcesz uzyskać bezpłatny audyt SEO swojej strony www, skontaktuj się z nami!