fbpx

Sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence, AI) to dziedzina informatyki zajmująca się projektowaniem i tworzeniem systemów komputerowych, które potrafią wykonywać zadania wymagające ludzkiej inteligencji. Należą do nich np.: rozpoznawanie obrazów, przetwarzanie języka naturalnego czy nawet podejmowanie decyzji. O AI zrobiło się ostatnio naprawdę głośno ze względu na pojawienie się darmowej wersji czatu GPT-3 na początku tego roku. Sztuczna inteligencja to jednak nie wymysł naszych czasów!

Historia AI

Historia sztucznej inteligencji sięga lat 50. XX wieku, kiedy to naukowcy zaczęli rozwijać algorytmy i modele matematyczne, które mogłyby naśladować procesy myślowe człowieka. Wraz z rozwojem technologii i coraz większą dostępnością mocy obliczeniowej, sztuczna inteligencja stała się coraz bardziej zaawansowana i szeroko stosowana w różnych dziedzinach. Przykładowo w przemyśle AI może pomóc w optymalizacji procesów produkcyjnych czy przewidywaniu awarii maszyn. W finansach może pomóc w analizie rynku, prognozowaniu trendów i podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Dziś wykorzystywana jest na szeroką skalę, a dostęp do narzędzi opartych na AI jest możliwy praktycznie na wyciągnięcie ręki – i dla każdego.

Czy sztuczna inteligencja jest dobra czy zła?

To pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z jednej strony, AI może pomóc w rozwiązywaniu wielu problemów, poprawiać jakość życia i zwiększać efektywność wielu procesów. Z drugiej strony, istnieje obawa, że może przyczynić się do utraty miejsc pracy (więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Czy sztuczna inteligencja zabierze nam pracę?).

Grafiki wygenerowane przez program AI: Midjourney.

Oczywistym jest, że każda zmiana powoduje lęk. Warto jednak nauczyć się wykorzystywać ją w codziennych obowiązkach. Internet czy urządzenia mobilne również początkowo budziły nieufność i zdziwienie, a dziś nie wyobrażamy sobie bez nich życia. Prawdopodobnie tak samo będzie z narzędziami sztucznej inteligencji, które już nam towarzyszą i z pewnością na przestrzeni kolejnych lat będą się dalej rozwijać.

Co na to sztuczna inteligencja?

Na koniec – ciekawostka. Wykorzystując czat GPT-3, zapytałam samą sztuczną inteligencję o to, czy nam zagraża. Zobaczcie, co mi odpowiedziała (poniższy tekst w całości został wygenerowany przez AI):

Pytanie: Czy jako copywriter mam się bać, że zastąpisz mnie w pracy?

Odpowiedź: Jako sztuczna inteligencja, moim zadaniem jest wspomaganie i ułatwianie pracy ludzi, a nie jej zastępowanie. Zadaniem copywritera jest tworzenie tekstów, które przekonują i zachęcają do działań, a moja rola polega na pomocy w tym procesie poprzez generowanie propozycji słów, zdań i pomysłów.