fbpx

Pisanie dobrych tekstów wymaga nie tylko wiedzy, ale także specjalnych umiejętności. Szukając kogoś do pomocy w tworzeniu profesjonalnych treści, możemy napotkać dwie podobne do siebie nazwy: copywriter i contentwriter. Czym różnią się od siebie te osoby? Czy copywriter może być contentwriterem i na odwrót? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Copywriter a contentwriter – czym się różnią?

Zawody copywritera oraz contentwritera wydają się bardzo podobne, polegają bowiem na pisaniu profesjonalnych tekstów (np. sprzedażowych, na www czy do social mediów). Czym się różnią?

Copywriter to osoba, która zajmuje się tworzeniem tekstów wykorzystywanych przede wszystkim w celach marketingowych. Wielu osobom zawód ten kojarzy się z przepisywaniem i kopiowaniem treści (prawdopodobnie ze względu na skojarzeniem ze słowem „copy”) – jednak takie rozumienie jest dalekie od prawdy. Warto pamiętać, że copywriter zarówno tworzy całkiem nowe treści, jak i je redaguje. Może również specjalizować się w SEO copywritingu, czyli pisaniu pod słowa kluczowe (więcej na ten temat przeczytasz w artykule o tym, czym zajmuje się copywriter). Zatem kim jest contentwriter?

Contentwriter tworzy treści, których zadaniem jest przede wszystkim podnoszenie wartości merytorycznej strony czy portalu, na którym są one publikowane. Teksty, które pisze, są nierzadko poparte badaniami naukowymi, danymi liczbowymi czy źródłami, co zwiększa ich rzetelność i wartość. Ich zadaniem jest nie tyle wpłynięcie na sprzedaż, co raczej dostarczenie czytelnikom dobrej, wartościowej lektury.

Jaki powinien być dobry contentwriter?

W przypadku zawodu contentwritera nie istnieją żadne regulacje prawne, ani nawet kierunki studiów, które szkolą w tym zawodzie. Pewne jest natomiast, że dobry contenwriter powinien odznaczać się przede wszystkim:

  • lekkim piórem,
  • nienaganną polszczyzną,
  • umiejętnością dobrego wyszukiwania informacji,
  • umiejętnością analizy informacji,
  • krytycznym podejściem do źródeł,
  • dużą wiedzą z dziedziny, o której pisze.

Contentwriter najczęściej jest związany z jedną lub kilkoma wybranymi branżami, w których się specjalizuje. Dzięki temu testy, które wychodzą spod jego ręki, są nie tylko rzetelne, fachowe i profesjonalne, ale także atrakcyjne i przyjemne dla odbiorcy. Umiejętne przekazywanie specjalistycznej wiedzy w sposób przystępny jest z pewnością cechą pożądaną w tym zawodzie.

Podsumowując, można powiedzieć, że contentwriter to copywriter, który wyspecjalizował się w danej dziedzinie i nabrał doświadczenia, dzięki któremu jest w stanie pisać wysokiej jakości teksty.

Potrzebujesz wartościowych, merytorycznych tekstów specjalistycznych lub eksperckich na swoją stronę www? Skontaktuj się z nami i dowiedz się, co możemy Ci zaoferować!