fbpx

Napisałeś e-book i zamierzasz go wydać? Masz już gotową okładkę i wielkie plany na sprzedaż? Zanim jednak Twój e-book ujrzy światło dzienne, powinien na nią spojrzeć korektor, czyli osoba, która zadba o jego poprawność językową. Dlaczego? Jeśli zastanawiasz się, czy korekta e-booka naprawdę jest potrzebna, koniecznie przeczytaj ten artykuł!

Czym jest korekta e-booka?

Korekta tekstu wykonana przez profesjonalnego korektora polega na dokładnym sprawdzeniu treści pod kątem językowym. Korektę przechodzą wszystkie książki wydawane w wydawnictwach, a także teksty na www czy teksty użytkowe. Jeśli zależy Ci na tym, by Twój e-book był przystępny dla czytelników, zrozumiały i wolny od błędów – koniecznie musisz pozwolić zweryfikować go specjaliście. Korekta e-booka to podstawowe działanie związane z wydaniem publikacji, nie mniej ważne niż zaprojektowanie oprawy graficznej czy skład.

W trakcie korekty osoba sprawdzająca tekst zwróci uwagę na:

  • błędy interpunkcyjne,
  • błędy ortograficzne,
  • stylistykę,
  • zapis liczebników, dat, nazwisk itp.,
  • ujednolicenie zapisów, np. wypunktowań, przypisów, bibliografii itp.

Dlaczego Twój e-book wymaga korekty?

Choć wydawać by się mogło, że korekta e-booka jest zbędnym wydatkiem, to nic bardziej mylnego! Jeśli chcesz trafić do czytelników, musisz zadbać o to, aby tekst był zrozumiały i jasny. Aby to osiągnąć, potrzebna jest osoba z tzw. świeżym spojrzeniem. Poniżej znajdziesz kilka argumentów za tym, aby dokonać korekty e-booka:

  1. Nie zauważamy własnych błędów. Zazwyczaj znamy nasz tekst tak dobrze, że czytamy go szybciej niż inny czytelnik, przeskakując wzrokiem po zdaniach i akapitach;
  2. Często używamy regionalizmów lub familiaryzmów, nawet o tym nie wiedząc. Jeśli w naszej rodzinie lub najbliższym otoczeniu używa się danego sformułowania, wydaje nam się, że jest ono potocznie znane. Tymczasem okazać się może, że dla osoby z drugiej części Polski nie będzie ono tak oczywiste. To samo dotyczy kalek językowych z obcych języków, zapożyczeń czy pewnych specyficznych cech naszego stylu;
  3. Nawet w wydawnictwach przyjmuje się zasadę, że jedna osoba robi redakcję, druga korektę językową, a trzecia sprawdza gotowy skład. Czy oznacza to, że redaktor nie sprawdza tekstu dokładnie? Sprawdza – ale tekst i tak potrzebuje “świeżego” oka.

Kiedy więc warto wykonać korektę e-booka? Odpowiedź na to pytanie powinna brzmieć: zawsze przed jego wydaniem!

Zobacz też nasz artykuł na temat tego, czym jest redakcja i korekta tekstów.