fbpx

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o tym, na czym polega korekta tekstu. Dziś opowiemy o tym, jaka powinna być dobra redakcja i korekta tekstów. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania!

Czy redakcja i korekta tekstów to jest to samo?

Nie. Redakcja to pierwsze czytanie tekstu, w trakcie którego wyłapuje się najwięcej błędów i dokonuje wielu zmian. Redaktor może ingerować w styl, sugerować zmiany merytoryczne. Korekta to natomiast kolejne czytanie tekstu, w trakcie którego korektor wyłapie pozostałe błędy (najczęściej literówki, błędy interpunkcyjne i drobne błędy językowe).

Skąd mam wiedzieć, że mój tekst potrzebuje redakcji, a nie tylko korekty?

Jeśli wydajesz książkę, e-booka, piszesz pracę naukową czy inny tekst o dużej objętości i dużym stopniu skomplikowania – wówczas zarekomendujemy Ci usługę redakcji z korektą, które przeprowadzą dwie niezależne od siebie osoby: redaktor i korektor.

Jak rozliczana jest usługa redakcji i korekty tekstu?

Zazwyczaj tekst rozlicza się według ustalonej wcześniej stawki za liczbę znaków. W wydawnictwach najpopularniejsze jest rozliczenie według arkuszy (40 000 znaków ze spacjami). Dla ułatwienia można jednak spotkać się również ze stawkami za 1000 znaków ze spacjami czy za stronę A4.

Dlaczego stawki za korektę/redakcję różnią się między sobą?

Każdy tekst będzie wymagał od redaktora/korektora innego nakładu pracy. W związku z tym wycena np. redakcji tekstów, w których występują tabele i przypisy, zazwyczaj jest wyższa.

W jakiej formie otrzymam tekst po korekcie?

Będzie to plik Word ze zmianami naniesionymi w trybie śledzenia zmian (chyba, że umówimy się inaczej). Dzięki temu od razu zauważysz naniesione zmiany.

Co sprawdzimy w tekście?

Jeśli zdecydujesz się na kompleksową usługę redakcji tekstu z korektą, sprawdzimy tekst pod kątem językowym, stylistycznym. Zostaną naniesione poprawki (lub sugestie w formie komentarzy) dotyczące warstwy logicznej i merytorycznej tekstu. Poprawimy również przypisy i bibliografię, sformatujemy tabele. Szczegółowy zakres usługi ustalimy jednak indywidualnie przed rozpoczęciem zlecenia.

Jeśli masz jakieś dodatkowe pytania, zapraszamy do zadawania ich w komentarzach! A jeśli interesuje Cię usługa korekty i redakcji tekstu, zapraszamy do kontaktu!