fbpx

Korektor tekstu to osoba, której obecność przy wydaniu każdej książki czy e-book jest wręcz konieczna! Czym dokładnie zajmuje się korektor i jak może Ci pomóc?

Czym jest korekta?

Korekta tekstu polega na sprawdzeniu go pod kątem poprawności językowej i stylistycznej. Co istotne, korektor językowy wkracza do pracy najczęściej tuż po redaktorze merytorycznym. Jego wkład w tekst jest nieco mniejszy niż redaktora, jednak równie istotny.

Kilkadziesiąt czy nawet jeszcze kilkanaście lat temu korekta była przeprowadzana na wydruku, ręcznie, z użyciem tzw. znaków korektorskich. Dziś już jednak metoda ta odeszła do lamusa. Korektę wykonuje się w komputerze – najczęściej bezpośrednio na pliku w wersji edytowalnej. Korekta składu książki natomiast wykonywana jest na PDF za pomocą komentarzy i narzędzi edytorskich.

Korektor tekstu – zakres pracy

Korektor czyta dokładnie tekst i usuwa z niego wszelkie błędy, takie jak:

  • błędy ortograficzne,
  • błędy interpunkcyjne,
  • literówki,
  • powtórzenia,
  • błędy stylistyczne itp.

Dba również o formatowanie, czyli poprawia wypunktowania, listy numeryczne, może ingerować w znaki specjalne (jak np. ręczny podział strony, spacja nierozdzielająca itp.).

Jeśli zainteresował Cię ten temat, zobacz też artykuł o tym, kiedy jest potrzebna korekta e-booka!

Kiedy warto poprosić o pomoc korektora?

Tak naprawdę, do korektora powinniśmy udać się zawsze przed publikacją tekstu. Niezależnie od tego, czy jest to książka, e-book, artykuł naukowy, praca dyplomowa czy esej, a nawet artykuł blogowy. Pamiętajmy, że nie zauważamy zazwyczaj własnych błędów, a korektor tekstu to osoba dysponująca szeroką wiedzą z zakresu poprawności językowej.

Potrzebujesz wsparcia w zakresie korekty? Skontaktuj się z nami!

Uzyskaj wycenę korekty tekstu!