fbpx

Ilość dostępnych informacji w Internecie, miliony stron internetowych, wielość treści w social mediach powodują, że współczesny użytkownik Internetu czyta coraz więcej i jednocześnie coraz mniej. Co to oznacza? Dziennie przeciętny Kowalski przejrzy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt różnych tekstów, ale każdy z nich… No właśnie, tylko przejrzy i wyłapie niektóre informacje. Ze 100% tekstu przeczyta tak naprawdę może ok. 20%. UX writing to nowy sposób tworzenia contentu w Internecie, który ma dostosować się do współczesnego odbiorcy. Innymi słowy, to pisanie w taki sposób, aby dotarły do niego te informacje, które chcemy, żeby zapamiętał.

Co to jest UX writing?

UX writing to tworzenie treści pod użytkownika, takich, które:

  • są dla niego wygodne,
  • są maksymalnie praktyczne, użyteczne,
  • pozwalają w szybki sposób znaleźć te informacje, których użytkownik potrzebuje.

Śmiało można powiedzieć, że UX writing to nic innego jak copywriting na miarę XXI wieku. Dostosowany do realiów rządzących współczesnym Internetem i potrzebami użytkowników. Powoduje, że strony internetowe i aplikacje np. na smartfony stają się coraz bardziej intuicyjne, łatwe w obsłudze i przede wszystkim wywołujące te reakcje, które chcemy wywołać w odbiorcy, czyli pozytywny odbiór.

UX writingiem zajmują się profesjonaliści, którzy tworzą treści dostosowane do współczesnego użytkownika. Przedsiębiorca, który chce wypromować swoją stronę internetową, markę, social media i trafić do szerokiego grona odbiorców, powinien pamiętać, że bez treści typu UX writing w dzisiejszym świecie jest to niemożliwe. W natłoku informacji i przesycenia różnymi treściami, liczy się elastyczność, kreatywność, oryginalność i wpływanie na emocje. Nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę, że do tego trzeba przygotować tekst stosunkowo krótki, czasem wręcz jednozdaniowy. To jedno zdanie – błyskotliwe i chwytliwe – może jednak spowodować, że odbiorca kupi nasz produkt/usługę czy nawet pozostanie z nami na dłużej.

Najważniejsze zasady UX writingu

Najważniejszymi zasadami UX writingu są prostota, czytelność, zrozumiałość i przejrzystość. Do lamusa już dawno przeszły rozbudowane opisy, o tym kim jesteś, jaka jest Twoja misja czy specjalistyczne opisy produktów. Zapomnij też o rozwlekaniu historii powstania firmy (jest to nadal często spotykany błąd na wielu stronach). Dziś już nikt tego nie czyta. Liczą się krótkie i jasne przekazy, znane wszystkim słownictwo oraz wygląd i struktura tekstu – pogrubienia, wypunktowania, odpowiednio dobrana czcionka. Twoim celem jest przede wszystkim zachęcenie odbiorcy, sprzedanie mu produktu poprzez tekst, wpłynięcie na jego emocje przez krótkie przekazy.

Gdzie i jak wykorzystywać zasady UX writingu?

Teksty pisane pod UX writing możesz zamieszczać wszędzie, gdzie chcesz, aby odbiorcy znaleźli cię w Internecie. Na przykład na stronach internetowych, w social mediach, w aplikacjach tworzonych dla klientów, przy tworzeniu landing page’ów, na platformach sprzedażowych. W każdym z tych miejsc możesz potrzebować wsparcia profesjonalnych tekstów UX writerskich. Pamiętaj, że jeżeli klient może Cię spotkać na Twojej stronie www i w social mediach, to teksty muszą być spójne w obu tych miejscach. Oznacza to, że powinieneś dbać o całość swojego contentu w Internecie, a nie tylko podchodzić do tego wybiórczo.

Podsumowując, UX writing to narzędzie XXI wieku, służące do trafienia z treścią do odbiorcy. Polega na pisaniu z myślą przede wszystkim o jego wygodzie, z szacunkiem do jego czasu i potrzeb oraz w celu maksymalnego ułatwienia mu dotarcia do treści, które go interesują. Jeżeli dobrze wykorzystasz zasady rządzące UX writingiem przy tworzeniu swoich treści w Internecie, możesz trafić do naprawdę szerokiego grona odbiorców.

Zobacz też nasze pozostałe teksty, które pomogą Ci lepiej zrozumieć optymalizację treści w Internecie, np. Wszystko, co musisz wiedzieć o SEO i Pozycjonowanie. Dlaczego go potrzebujesz.