fbpx

Jeśli planujesz wydanie własnej książki, z pewnością zastanawiasz się, jak się do tego przygotować. Warto wiedzieć, że czas potrzebny na wydanie książki może być bardzo różny. Może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. Długość tego czasu zależy zwykle od autora, wydawcy i… samej książki. A jak jest z kosztami? Ile kosztuje wydanie książki? Tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Co jednak wziąć pod uwagę i na co się nastawić?

Etapy procesu wydawniczego

Aby dobrze przygotować się do długiego i nierzadko żmudnego procesu wydania książki, należy przede wszystkim dobrze poznać jego poszczególne elementy.

Proces wydawniczy można podzielić na kilka różnych etapów. Pierwszy etap to napisanie książki przez autora i złożenie jej w wydawnictwie. Jeśli wydawca zdecyduje się opublikować książkę, przechodzi ona proces redakcyjny. Po zakończeniu redakcji książka przechodzi przez proces produkcji, w którym jest drukowana i oprawiana. Na koniec książka jest rozprowadzana w księgarniach i udostępniana publicznie.

Warto jednak wziąć także pod uwagę model self-publishingu, czyli samodzielne wydanie książki! Więcej przeczytasz o tym tutaj.

Opracowanie redakcyjne, graficzne oraz druk

Redakcja i korekta to dwa pierwsze etapy, które musi przejść każda publikacja przed drukiem. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj i tutaj. Projektowanie graficzne (skład) to natomiast sztuka projektowania materiałów drukowanych, takich jak książki, czasopisma, gazety i broszury. Każda książka musi oczywiście posiadać również okładkę. Projekt graficzny to etap trwający zazwyczaj około kilku tygodni.

Dystrybucja i promocja książek

Dystrybucja i promocja książek to proces, który rozpoczyna się w momencie wydania książki, a kończy w momencie nabycia jej przez czytelnika. W międzyczasie trzeba wykonać wiele kroków, aby książka dotarła do odbiorców, dla których jest przeznaczona. Często pierwszym krokiem jest dostarczenie książki do recenzentów, którzy następnie napiszą o niej i wzbudzą zainteresowanie. Po wzbudzeniu zainteresowania księgarze zamówią egzemplarze książki, aby umieścić je w swoich sklepach. Na tym etapie ważne jest także, aby książka trafiła w ręce bibliotekarzy, którzy mogą pomóc w promowaniu jej wśród czytelników. Wreszcie, gdy książka jest już dostępna dla czytelników, zadaniem autora i wydawcy jest dalsze wzbudzanie zainteresowania poprzez wywiady, odczyty i inne wydarzenia.

Ile kosztuje wydanie książki?

Wydanie książki krok po kroku może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Koszt będzie zależał od długości książki, liczby ilustracji i kosztów druku. W modelu self-publishingu, musimy uwzględnić następujące koszty: wynagrodzenie korektora, redaktora, grafika (skład i projekt okładki), druk oraz promocja.