fbpx

Praktyka pokazuje, że coraz więcej osób chce wydać własną książkę. Jednak od napisania tekstu do momentu odebrania świeżego, pachnącego nowością tomu z drukarni mija trochę czasu. Jakie są poszczególne etapy pracy nad wydaniem i jak odpowiednio do tego podejść? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Jaka jest różnica między współpracą z wydawnictwem a selfpublishingiem?

Współpracując z wydawnictwem, autor otrzymuje kompleksowe wsparcie w bardzo szerokim zakresie: od redakcji, korekty i składu po promocję i dystrybucję. Jednocześnie musi się liczyć z pewnymi kompromisami i podziałem zysków. Self-publishing pozwala na większą swobodę, jednak w tym modelu wydawniczym to autor bierze na siebie całą odpowiedzialność i wszystkie obowiązki związane z wydaniem książki.

O selfpublishingu przeczytasz więcej tutaj.

Napisałem tekst i chcę wydać książkę. Jakie są kolejne kroki?

Choć napisanie książki bywa bardzo czasochłonnym procesem, warto wiedzieć, że gotowy tekst to dopiero początek przygody z jej wydaniem. Pierwszym krokiem powinno być podjęcie decyzji co do tego, czy wydajemy książkę samodzielnie, czy z wydawnictwem. Warto rozesłać próbkę do różnych wydawnictw, aby zorientować się, jakie mamy opcje. Jeśli któryś z wydawców zainteresuje się tekstem, kolejnym krokiem będzie ustalenie warunków współpracy i podpisanie umowy. W przypadku self-publishingu, autor musi zacząć od przygotowania tekstu do druku, czyli znalezienia: korektora, redaktora, grafika.

O etapach pracy nad książką przeczytasz więcej tutaj.

Dlaczego mój tekst musi przejść i redakcję, i korektę?

Jest to powszechna praktyka wydawnicza. Tekst przed wydaniem powinien przejść: redakcję, korektę oraz korektę na składzie. Co więcej, zadania te powinny być wykonane przez min. dwie niezależne osoby.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule o korekcie książki.

Kto wymyśla projekt okładki?

Wszystko zależy od tego, w jakim modelu wydajesz swoją książkę. Podejmując współpracę z wydawnictwem, ma ono często decydujący głos przy wyborze okładki. Warto dokładnie przeczytać umowę, w której powinna być zawarta informacja na temat tego, czy okłada będzie akceptowana przez autora. Natomiast w przypadku self-publishingu autor zleca projekt najczęściej grafikowi. To od indywidualnych ustaleń zależy, czy grafik zaproponuje swoją autorską wizję, czy też przeniesie na papier pomysł autora.

Czy moja książka musi mieć ISBN i jak go zdobyć?

Posiadanie numeru ISBN to dobra praktyka wydawnicza. Pomimo tego, że nie ma obowiązku jego nadawania, czasem jest to konieczne (np. jeśli chcesz sprzedawać swoją książkę przez księgarnie internetowe). Za pozyskanie numeru ISBN odpowiedzialny jest wydawca. W przypadku współpracy z wydawnictwem, to ono pozyskuje taki numer. W przpadku self-publishingu to Ty jesteś swoim własnym wydawcą i musisz złożyć wniosek w bazie ISBN. Uzyskanie numeru jest bezpłatne. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.

Co może zaoferować mi firma wspierająca w procesie self-publishingu?

Wszystko zależy od zawartej umowy. Przykładowo, w Mint Concept pomagamy w przygotowaniu finalnej wersji książki – w skład usługi wchodzi:

  • redakcja,
  • korekta,
  • projekt okładki i skład graficzny,
  • korekta na składzie z rewizją.

Autor otrzymuje więc plik gotowy do druku (lub do sprzedaży jako e-book w PDF). W trakcie całego procesu autor ma też wsparcie redaktora prowadzącego, który odpowiada na wszelkie pytania, pilnuje harmonogramu, koordynuje prace itp. Nie świadczymy usług związanych z drukiem, a następnie promocją, dystrybucją czy sprzedażą.

Chcę wydać książkę z wydawnictwem – od czego zacząć szukanie wydawcy?

Przede wszystkim należy zawęzić wydawnictwa do tych, które specjalizują się w interesującym nas gatunku. Nawet jeśli Twoja powieść obyczajowa jest świetnie napisana, nie wyda jej ani wydawnictwo prawne, ani wydawnictwo specjalizujące się w reportażu i literaturze faktu. Niby jest to oczywiste, ale uwierz, że każdego dnia redaktorzy odbierają wiele maili z zapytaniem o wydanie książki, która zupełnie nie mieści się w kręgu zainteresowań wydawnictwa.

Kiedy już przygotujesz listę potencjalnych wydawnictw, napisz krótką wiadomość, w której przedstawisz swój pomysł (nie musisz streszczać całej książki – podaj gatunek) oraz załączysz plik z tekstem lub jego próbką. Niektóre wydawnictwa mają na swojej stronie internetowej specjalny formularz lub informacje dla autorów, co należy przesłać.

Czy da się napisać i wydać książkę samodzielnie, jeśli nie mam żadnego doświadczenia?

Tak, jednak musisz pamiętać, aby znaleźć przynajmniej redaktora/korektora i grafika. Być może będziesz też potrzebować wsparcia przy sprzedaży i promocji. Oczywiście: ile osób, tyle przypadków. Jeśli np. masz już rozpoznawalną markę, własną stronę www czy zbudowaną społeczność na Instagramie, może okazać się, że sprzedaż książki będzie bardzo prosta.

Czy współpracując z wydawnictwem, zachowuję prawa autorskie?

Prawa autorskie są niezbywalne. W umowie z wydawnictwem możesz przekazać natomiast autorskie prawa majątkowe. Sprawdź dokładnie zapis umowy, zwracając uwagę np. na to, na jaki okres (dożywotnio czy np. 5 lat) przenosisz prawa oraz na jakie pola eksploatacji (jedynie książka, a może audiobook, ebook itp.?).

Czy redaktor prowadzący będzie narzucał mi swoją wizję? Jak tego uniknąć?

Rolą redaktora prowadzącego jest koordynacja całego procesu wydawniczego. Jego nadrzędnym zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby Twoja książka była wolna od błędów, przyjazna czytelnikowi i estetycznie wydana. Redaktor nie realizuje przy tym własnej wizji – wspiera Ciebie jako autora (ewentualnie realizuje przy tym jednocześnie założenia i cele wydawnictwa). Współpraca autora i redaktora prowadzącego jest niezbędna i uwierz, że redaktor to Twój największy sprzymierzeniec w całym procesie!

Zainteresował Cię ten temat? Przeczytaj też: Jak napisać własną książkę?