fbpx

Każdy osoba prowadząca działalność w sieci, powinna posiadać choć minimalną wiedzę na temat SEO. Podstawowym pojęciem towarzyszącym temu zagadnieniu są słowa kluczowe. Czym są? Jakie mają rodzaje? I przede wszystkim – jak powinniśmy je dobierać?

Słowa kluczowe – czym są?

Zacznijmy od początku. Do pozycjonowania tekstów w Internecie używamy SEO copywritingu. Co to dokładnie oznacza? To, że odpowiednie zoptymalizowanie tekstu (dostosowanie do tzw. algorytmu) przekłada się na to, jak wysoką pozycję w wyszukiwarce Google zajmie dany tekst. Ma to oczywiście ogromne znaczenie, ze względu na fakt, że ciekawe, dobrze napisane teksty mogą przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta i przekierować ją na naszą ofertę, np. skłonić do zakupów w naszym e-sklepie. (Więcej informacji uzyskasz z naszego artykułu: „Wszystko, co musisz wiedzieć o SEO”).

Ja działa to w praktyce? Na pewno każdy z nas na co dzień używa wyszukiwarki internetowej. Podczas wyszukiwania informacji, zazwyczaj zawężamy interesujące nas hasło, np. poprzez wpisanie:

  • lokalizacji („dentysta Warszawa”, „sklep ogrodniczy Poznań”),
  • szczegółowej cechy („długa sukienka na lato”, „lampa w stylu vintage”),
  • pytania („Jak naprawić auto”, „Jak ugotować zupę pomidorową”).

Słowa kluczowe to właśnie te hasła, które użytkownicy Internetu wpisują w wyszukiwarkę, kiedy chcą dostać odpowiedź na nurtujące ich pytania czy też znaleźć daną rzecz. Patrząc na to od strony właściciela strony internetowej, naszym zadaniem jest stworzenie takich treści, które najlepiej zaspokoją potrzeby potencjalnych czytelników/klientów. Mówiąc inaczej: dadzą odpowiedź na wpisane pytanie lub podsuną interesującą ich frazę.

Rodzaje słów kluczowych

Słowa (frazy) kluczowe możemy podzielić na kilka rodzajów, z których najpopularniejsze są:

  • frazy generyczne – krótsze i bardziej ogólne,
  • frazy z długiego ogona (long tile) – min. 3-wyrazowe i bardziej szczegółowe.

Co to oznacza w praktyce? Frazy kluczowe generyczne przyciągają więcej użytkowników Internetu, ze względu na swoją uniwersalność. Hasło „spodnie” może wyszukiwać zarówno osoba poszukująca eleganckich spodni do pracy, jak i ktoś poszukujący wygodnych spodni trekkingowych na górską wyprawę. Tak więc w tym przypadku, pomimo dużego potencjału wyszukań, nie możemy raczej liczyć na wysoką konwersję.

Zupełnie przeciwnie wygląda sprawa z frazami typu long tile. Tego typu frazy są szczegółowo dookreślone (np. „stolik nocny jasny drewniany”, „bluzka z krótkim rękawem czerwona”, „kuchnia wegetariańska na wynos Gdańsk” itp.). Zainteresują więc mniejsze grono użytkowników Internetu, ale jednocześnie wśród nich znajdzie się większa liczba osób naprawdę zainteresowanych danym hasłem. To właśnie oni mogą zostać naszymi potencjalnymi klientami.

Case study

Temat słów kluczowych najlepiej wyjaśnić na prostym przykładzie, jakim są teksty na stronę www dla naszego ostatniego Klienta – spółkę DCF TAX, świadczącą usługi doradztwa podatkowego. Ponieważ firma wystartowała ze stroną-wizytówką, wybór padł na bardzo prostą i ogólną frazę generyczną „doradztwo podatkowe”. Bardziej rozbudowane frazy typu long tile będą powstawały później, na etapie tworzenia kolejnych zakładek i wpisów blogowych. Ważny jest również fakt, że DCF TAX świadczy swoje usługi zdalnie, a więc nie jest związane z jedną lokalizacją. Wybór frazy typu „doradztwo podatkowe Poznań” zdecydowanie zawężałby grono odbiorców. Słowa kluczowe znalazły się na stronie www: w nagłówku H1 („Doradztwo podatkowe dla firm”), H2 („Doradztwo podatkowe – oferta”) i H3 oraz w treści.

Podsumowując, strategię słów kluczowych należy dobierać rozważnie. Poprzedzić ją powinien dobry research i przede wszystkim dogłębne zbadanie potrzeb naszej grupy docelowej.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnych tekstów copywriterskich, szukasz pomocy w doborze słów kluczowych lub jesteś zainteresowany bezpłatnym audytem SEO swojej strony internetowej – zapraszamy do kontaktu!